Salisbury Press

Thursday, August 22, 2019

Article By: The Press

Wednesday, August 21, 2013 by The Press in Focus

@Body.8 Days Head: CONCERTS

ARTSQUEST

Musikfest Café, ArtsQuest Center, SteelStacks, 101 Founders Way, Bethlehem.610-332-3378

Fight Night, 7 p.m. Aug. 21

Classic Albums Live, 8 p.m. Aug. 22: The Beatles "Abbey Road" tribute

Kenny Vance and the Planotones, 8 p.m. Aug. 23

Peas and Q's Family Programming, 11:30 a.m. Aug. 24: Meg's Melodies; Aug 31: Baze and His Silly Friends

Mike DelGuidice and Big Shot, 8 p.m. Aug. 31: Billy Joel tribute

Great White Caps, 8 p.m. Sept. 5: Weezer "Blue Album" tribute

MewithoutYou, 8 p.m. Sept. 6

Doug Benson, 8:30 p.m. Sept. 7

Gaelic Storm, 7:30 p.m. Sept. 11

"The Music of the Who," 7 p.m. Sept. 13: Artsquest Artist Fund benefit concert

Billy Bauer Band, 8 p.m. Sept. 14

Mickey Hart Band, 8 p.m. Sept. 26

MarchFourth Marching Band, 7 p.m. Sept. 29

Billy Bragg, 8 p.m. Oct. 3

Vienna Teng Trio, 7:30 p.m. Oct. 9

Glenn Tilbrook, 7:30 p.m. Oct. 13

The Lehigh Valley Beatles Showcase III, 3 p.m. Oct. 20

The James Hunter Six, 7:30 p.m. Oct. 24

David Bromberg, 7:30 p.m. Oct. 25

Dennis DeYoung, 8 p.m. Oct. 27: rescheduled from July 18

Marty Stuart, Roger McGuinn, 7:30 p.m. Nov. 8

Chef Robert Irvine, 6 p.m. Nov. 16

The Von Trapps, 2 p.m. Nov. 21, 22

The Large Flowerheads, 8 p.m. Nov. 23

Enter the Haggis, 8 p.m. Nov. 27

@Body.8 Days Head: BUCKS COUNTY PLAYHOUSE

70 S. Main St., New Hope. 215-862-2121

Travis Tritt, 8 p.m. Oct. 3

Ana Popovic, 8 p.m. Oct. 4

Well-Strung, 8 p.m. Oct. 5

Joan Osbourne, 7 p.m. Oct. 6

Ginger Baker & His Jazz Confusion, 8 p.m. Oct. 8

Jefferson Starship, 8 p.m. Oct. 10

Casey Abrams, 8 p.m. Oct. 11

Eddie Money, 8 p.m. Oct. 12

Joe Conklin, 5 p.m. Oct. 13

@Body.8 Days Head: GODFREY DANIELS

7 E. Fourth St., Bethlehem. 610-867-2390

Flighty Ducks Improv Comedy Jam, 8 p.m. Aug. 21

Ramble: Dana Gaynor, 8 p.m. Aug. 27

First Friday Series: Jason Hahn, Ansel Barnum, Mance Robinson, 7 p.m. Sept. 6

Cary Cooper Band, Brittany Ann, 8 p.m. Sept. 7

Michael Jerling, Dave Fry, 8 p.m. Sept. 13

Steve Guyger, Mike Mettallia, Midnight Shift, 8 p.m. Sept. 14

Jack Murray, Maria Woodford, 8 p.m. Sept. 19: Gram Parsons tribute

The Three Jakes, 8 p.m. Sept. 21

Glengarry Bhoys, 7:30 p.m. Sept. 26

Christine Havrilla Band, Dina Hall, 7 p.m. Oct. 4

Sarah MQuaid, 8 p.m. Oct. 10

@Body.8 Days Head: LEHIGH UNIVERSITY

Baker Hall, Zoellner Arts Center, 420 E. Packer Avenue, Bethlehem.610-758-2787

Aaron Neville, 8 p.m. Sept. 14

New York Jazz Reperatory Orchestra, 8 p.m. Sept. 21

Peggy Orenstein, 7 p.m. Sept. 26

Fisk Family Fugues, 8 p.m. Oct. 12: Eliot Fisk, guitar, and family

Matthew Morrison, 8 p.m. Nov. 2: Gala 2013. Reservation required

@Body.8 Days Head: MACUNGIE INSTITUTE

510 E. Main St., Macungie. 610-966-6419

Rory Block, Danielle Miraglia, 8 p.m. Sept. 28

@Body.8 Days Head: MAUCH CHUNK OPERA HOUSE

14 W. Broadway, Jim Thorpe. 570-325-0249

Billy Burnette Band, 8:30 p.m. Aug. 30

Deb and Bev's Blues Night Out, 8:30 p.m. Aug. 31

Solas, 8:30 p.m. Sept. 6

Mary Fahl and Band, 8:30 p.m. Sept. 7

David Wax Museum, 8:30 p.m. Sept. 13

Ted Vigil, Steve Wiesberg, 8:30 p.m. Sept. 14: John Denver tribute

Splintered Sunlight, 8:30 p.m. Sept. 21

Jimmy Thackery and the Drivers, 8:30 p.m. Sept. 26

Bill Kirchen and Texicali, 8:30 p.m. Sept. 27

Soft Parade, 8:30 p.m. Sept. 28: The Doors tribute

@Body.8 Days Head: McCOOLE'S AT RED LION INN

4 S. Main St., Quakertown. 215-538-1776

Mary Hawkins, 7 p.m. Sept. 6, Oct. 4

Reta Bieber, 7 p.m. Aug. 24, 31; Sept. 7, 21, 28; Oct. 5, 12, 19

Steve Brosky and Jimmy Meyer, 7 p.m. Sept. 13, Oct. 11

Lorenzo, 7 p.m. Sept. 20, Oct. 18

Mike Stanley, 7 p.m. Aug. 30

Bill Frisell, 8 p.m. Sept. 8

Derelict Franchise, 7 p.m. Sept. 27, Oct. 25

Tinsley Ellis, 7:30 p.m. Nov. 2

BeauSoleil, 7:30 p.m. Nov. 16

Louden Wainwright III, 7:30 p.m. Dec. 5

The Persuasions, 7:30 p.m. Dec.12

John McEuen, 7:30 p.m. Jan. 25

@Body.8 Days Head: MILLER SYMPHONY HALL

23 N. Sixth St., Allentown. 610-432-6715

Allentown Symphony Pops, 8 p.m. Sept. 7: "Broadway Romance," Jeff Kready, tenor; Nikki Renee Daniels, soprano; Ronald Demkee, conductor

Tedeschi Trucks Band, 7:30 p.m. Sept. 19

Tiffany G. & Frank DiBussolo, 7:30 p.m. Sept. 20: "Jazz Upstairs," Rodale Community Room

The Ultimate Tribute Show, 8 p.m. Sept. 21

Robert Hunter, 8 p.m. Sept. 28

Allentown Symphony Orchestra, 8 p.m. Oct. 12; 3 p.m. Oct. 13: "Opening Revelry," Awadagin Pratt, piano; Diane Wittry, conductor

Lynnie Godfrey, 7:30 p.m. Oct. 18: "Jazz Upstairs," Rodale Community Room

Curtis Institute Symphony Orchestra Concert, 8 p.m. Oct. 19

Kansas, 6 p.m. Oct. 25

Zen for Primates, 7:30 p.m. Nov. 22: "Jazz Upstairs," Rodale Community Room

Allentown Symphony Orchestra, 8 p.m. Nov. 16; 3 p.m. Nov. 17: "Experience Midori!," Midori, violin; Diane Wittry, conductor

"Snow White's Christmas," 1 p.m. Nov. 30