Salisbury Press

Monday, April 23, 2018
PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZSalisbury’s Gavin Strelecki heaves a javlin during the Falcon’s season-opening meet against Palmerton and Pen Argyl. PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZSalisbury’s Gavin Strelecki heaves a javlin during the Falcon’s season-opening meet against Palmerton and Pen Argyl.
PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZ Salisbury's Alicia Miller clears a hurdle during last week's varsity track meet at Salisbury High School. PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZ Salisbury's Alicia Miller clears a hurdle during last week's varsity track meet at Salisbury High School.
Track teams host Knights, Bombers Track teams host Knights, Bombers

Track teams host Knights, Bombers

Thursday, April 5, 2018 by The Press in Sports

Salisbury was swept by Palmerton and Pen Argyl in last week’s season-opening track meet at Salisbury High School.

The Salisbury girls team fell 84-65 to Palmerton and 78-66 to Pen Argyl, while the boys team lost 124-16.5 to Palmerton and 106-40 to Pen Argyl.

The Falcons had several individual winners in the girls meet.

Erica Holben first in high jump (5-0) and long jump (15-0 3/4). Salisbury girls finished 1-2-3 in long jump with Olivia Hoeing taking second place and Melena Koutch in third.

Koutch was another one of Salisbury’s winner, taking first place in triple jump (32-5). Hoeing second in all three jumps.

The Falcons swept the girls throwing events as Jacara Smith tool first place in shot put at 26-5; Kaitlyn Keller won discus at 79-10; and Margaux Petruska placed first in javelin at 96-0.

Salisbury’s boys team did not have an individual winner. Distance runner Michael Sosnowski finished second in 1600 and third in 800.

GIRLS

Palmerton 84, Salisbury 65

Pen Argyl 78, Salisbury 66

100 - 1. Laney Steele (PA) 13.6, 2. Sayler Burke (P), 3. Mia Fantasia (P); 200 - 1. Laney Steele (PA) 29.4, 2. Mia Fantasia (P), 3. Sayler Burke (P); 400 - 1. Destiny Mokshefski (P) 1:08.6, 2. Kelly O’Brien (PA), 3. Lily Schimeneck (S); 800 - 1. Brianna Brennan (P) 2:41.4, 2. Morgan Coles (P), 3. Ruby Wiener (S); 1600 - 1. Hanna Nesfeder (P) 6:39.4, 2. Brianna Brennan (P), 3. Ruby Wiener (S); 3200 - 1. Hanna Nesfeder (P) 15:28.7, 2. Krista Warfle (PA), 3. Morgan Coles (P); 100H - 1. Madison Martinez (P) 17.8, 2. Lauryn Male (PA), 3. Abby Wallbillich (PA); 300H - 1. Madison Martinez (P) 53.3, 2. Abby Wallbillich (PA), 3. Chloe Oldt (P); 400 Relay - 1. Palmerton (Destiny Mokshefski, Mia Fantasia, Madison Martinez, Sayler Burke) 55.0, 2. Pen Argyl; 1600 Relay - 1. Palmerton (Hanna Nesfeder, Mia Fantasia, Madison Martinez, Brianna Brennan) 4:46.6, 2. Pen Argyl; 3200 Relay - 1. Palmerton (Lily Bruer, Morgan Coles, Hanna Nesfeder, Brianna Brennan) 12:02.2, 2. Salisbury; Shot Put - 1. Jacara Smith (S) 26-5, 2. Orianna Mondello (PA), 3. Katie Denver (S); Discus - 1. Kaitlyn Keller (S) 79-10, 2. Angelique Herrera (PA), 3. Emily Dario (PA); Javelin - 1. Margaux Petruska (S) 96-0, 2. Jacara Smith (S), 3. Emily Dario (PA); Long Jump - 1. Erica Holben (S) 15-0 ¾, 2. Olivia Hoenig (S), 3. Melena Koutch (S); Triple Jump - 1. Melena Koutch (S) 32-5, 2. Olivia Hoenig (S), 3. Maddison Beahm (P); High Jump - 1. Erica Holben (S) 5-0, 2. Chloe Oldt (P), 3. Melena Koutch (S); Pole Vault - 1. Megan Guthrie (PA) 8-0, 2. Angelique Herrera (PA), 3. Madison Jewell (S).

BOYS

P’merton 124.5, S’bury 16.5

Pen Argyl 106, Salisbury 40

100 - 1. Logan Sterner (PA) 11.7, 2. Aaron Stasko (P), 3. Andrew Sabo (P); 200 - 1. Andrew Sabo (P) 24.6, 2. Cody Waterhouse (P), 3. Aaron Stasko (P); 400 - 1. Bryce Beahm (P) 56.9, 2. Blake Lettko (S), 3. Jevon Nelson (P); 800 - 1. Jacob Martinez (P) 2:00.1, 2. Shane Artis (S), 3. Michael Sosnowski (S); 1600 - 1. Jacob Martinez (P) 4:52.5, 2. Michael Sosnowski (S), 3. Anthony Coppolella (PA); 3200 - 1. Anthony Coppelella (PA) 11:25.7, 2. Jacob Martinez (P), 3. Shane Artis (S); 110H - 1. Jordan Nelson (P) 15.7, 2. Eric Lobb (PA), 3. Michael Eckhart (P); 300H - 1. Jordan Nelson (P) 43.8, 2. Eric Lobb (PA), 3. Jonathan Perloni (P); 400 Relay - 1. Palmerton (Aaron Stasko, Andrew Sabo, Cody Waterhouse, Michael Eckhart) 45.4, 2. Pen Argyl; 1600 Relay - 1. Palmerton (Andrew Sabo, Bryce Beahm, Trent Geist, Jacob Martinez) 3:55.8, 2. Pen Argyl; 3200 Relay - 1. Pen Argyl 9:35.2, 2. Palmerton; Shot Put - 1. Zachary Ceraul (PA) 38-10 ½, 2. Noah Yurescko (PA), 3. James Gregory (PA); Discus - 1. Chris Fredericks (P) 110-0, 2. Zachary Ceraul (PA), 3. Matt Lalik (P); Javelin - 1. Chris Fredericks (P) 168-10, 2. Logan Sterner (PA), 3. Tadd Barr (PA); Long Jump - 1. Michael Eckhart (P) 20-2 ¼, 2. Jordan Nelson (P), 3. Logan Sterner (PA); Triple Jump - Jagan Bruce (P) 39-8, 2. Michael Eckhart (P), 3. Jevon Nelson (P); High Jump - 1. Jesse DeKorte (P) 5-6, 2. Bryce Beahm (P), 3. Lucas Maggipinto (PA); Pole Vault - 1. Mikey Roper (PA) 11-6, 2. Tadd Barr (PA), 3. Sawyer Beltz (PA).