Salisbury Press

Sunday, June 16, 2019
PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZSalisbury’s Delano McKenzie (left) and Timothy Buda (right) are two of the top sprinters in the Colonial League. PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZSalisbury’s Delano McKenzie (left) and Timothy Buda (right) are two of the top sprinters in the Colonial League.

McKenzie has league’s top time in 100-meter dash

Thursday, April 11, 2019 by The Press in Sports

The Colonial League’s second installment of top track and field performers was released last week. Here’s a look at the top five athletes in each event and the highest Salisbury athlete in each event.

GIRLS

4x100 relay: 1. Southern Lehigh (Amelia Cassaday, Madison Trout, Imani Hollie, Sierra Williams) 50.80, 2. Palisades 52.0, 3. Bangor 53.5, 4. Wilson 54.1, 5. Notre Dame (GP) 54.3, 11. Salisbury (Hannah Mamay, Kaitlyn Rutt, Melena Koutch, Kerry Seiler) 56.9;

4x400 relay: 1. Palisades (Sydney Odle, Dorothy Curtin, Amy Farese, Lydia Bottelier) 4:12.81, 2. Palmerton 4:13.2, 3. Saucon Valley 4:20.0, 4. Southern Lehigh 4:20.9, 5. Wilson 4:36.0, 12. Salisbury (Alicia Miller, Nevaeh Robinson, Gabriella Lozada, Arianna Young) 5:46.2;

4x800 relay: 1. Northwestern (Madeline Consuelos, Allison Costa, Kristen Brown, Molly McGorry) 10:10.9, 2. Saucon Valley 10:22.0, 3. Southern Lehigh 10:30.3, 4. Catasauqua 10:45.1, 5. Palisades 10:46.9, 11. Salisbury (Paige Gibbons, Gabriella Lozada, Krista Bonge, Alison Mizgerd) 15:53.8;

100: 1. Lydia Bottelier (PS) 12.2, 2. tie Madison Trout (SL), Alexis DiSora (ND) 12.6, 4. Lauryn Male (PM), Kristen Guelcher (NL) 12.9, 19. Kerry Seiler (S) 13.6;

200: 1. Talitha Diggs (SV) 24.4, 2. Lydia Bottelier (PS) 25.1, 3. Madison Trout (SL) 26.2, 4. Sierra Williams (SL) 26.3, 5. Alexis DiSora (ND) 26.4, 32. Melena Koutch (S) 29.9;

400: 1. Lydia Bottelier (PS) 59.1, 2. Madison Trout (SL) 1:02.1, 3. Trisha O’Rourke (SL) 1:02.8, 4.Alexis DiSora (ND) 1:03.1, 5. Delaney Porter (PA) 1:03.5, 18. Lilu Schimeneck (S) 1:08.4;

800: 1. Dorothy Curtin (PS) 2:30.0, 2. tie Madeline Consuelos (NW), 3. Jenna Groeber (SL) 2:31.0, 4. Alyssa Zach (NW) 2:32.7, 5. Amy Farese (PS) 2:34.3, 50. Gianna Fitzsimmons (S) 3:12.7;

1600: 1. Madeline Consuelos (NW) 5:32.7, 2. Jenna Groeber (SL) 5:36.2, 3. Reagan Pender (NL) 5:36.7, 4. Kiele Riefenstahl (SV) 5:37.9, 5. Grace Medei (ND) 5:40.0;

3200: 1. Reagan Pender (NL) 11:36.9, 2. Alyssa Zack (NW) 12:29.0, 3. Grace Medei (ND) 12:29.6, 4. Natalie Morgan (SL) 12:40.0, 5. Jenna Groeber (SL) 12:42.0;

100H: 1. Sierra Williams (SL) 15.7, 2. Raiana Medina (W) 17.1, 3. Kerrigan Fenstermaker (SL) 17.2, 4. Almond Goodman (W) 17.3, 5. Madison Martinez (PM) 17.6, 29. Gabriella Lozada (S) 20.1;

300H: 1. Sierra Williams (SL) 48.6, 2. Sarah Supplee (NW) 50.50, 3. Madison Martinez (PM) 51.1, 4. Almond Goodman (W) 51.6, 5. Rachel Gallagher (PS) 52.2, 39. Alicia Miller (S) 1:00.5;

High jump: 1. Lydia Bottelier (PS) 5-8, 2. Melena Kouth (S) 5-4, 3. Jayden Kline (SL) 5-2, 4. tie Emily Labar (B), Kaitlyn Duffy (SL) 5-0;

Pole vault: 1. Hannah Frankenfield (B) 10-6, 2. tie Sydney Derr (NW), Sara Altonen (W) 9-7, 4. Megan Guthrie (PA) 9-0, 5. Madison Jewell (S) 8-6;

Long jump: 1. Talitha Diggs (SV) 19-03, 2. Lydia Bottelier (PS) 17-8 3/4, 3. Amelia Cassaday (SL) 16-8, 4. Erica Holben (S) 16-2 1/2, 5. Madison Beahm (PM) 15-11;

Triple jump: 1. Melena Koutch (S) 34-7 1/2, 2. Victoria Adams (SL) 33-2 1/2, 3. Trinity Williams (PS) 32-11, 4. Amelia Cassaday (SL) 32-8 1/2, 5. Lily Schimeneck (S) 31-7;

Shot put: 1. Hailey Evans (NL) 32-11, 2. Brooke Baker (B) 32-5, 3. Elizabeth Cassel (SL) 31-11, 4. Sage Christopher (NW) 31-8, 5. Katelyn Mercirio (ND) 31-6, 35. Arianna Young (S) 23-9;

Discus: 1. Alyssa Lyon (SL) 111-2, 2. Delaney Hilferty (PS) 107-8, 3. Katelyn Mercurio (ND) 102-9, 4. Leah Spies (PS) 95-5, 5. Francine Ohlson (NL) 92-4, 25. Kaitlyn Keller (S) 74-4;

Javelin: 1. Paige Terrette (B) 115-6, 2. Sydney Sevrain (NW) 102-11, 3. Elizabeth Cassel (SL) 100-0, 4. Delaney Hilferty (PS) 99-8, 5. Leah Spies (PS) 97-0, 21. Kaitlyn Keller (S) 79-2.

BOYS

4x100 relay: 1. Southern Lehigh (Adrian Rodriguez, Cameron Fisher, Marcus Glueck, Brendan Miller) 44.6, 2. Wilson 44.6, 3. Palmerton 44.9, 4. tie Palisades 45.3, 5. tie Northwestern, Bangor 46.5;

4x400 relay: 1. Palisades (Ethan Miller, Mason Smeland, Gus Yocum, Scott Segreaves) 3:40.9, 2. Wilson 3:41.1, 3. Bangor 3:41.5, 4. Palmerton 3:43.2, 5. Southern Lehigh 3:48.7, 11. Salisbury (Carver Moyer, Gavin Strelecki, Andrew Then, Kyle Artis) 4:12.1;

4x800 relay: 1. Southern Lehigh (Anthony Di Cesare, Chase Hensinger, Alexander Kane, Alex Fillman) 8:45.6, 2. Palmerton 8:48.0, 3. Bangor 8:57, 4. tie Notre Dame (Green Pond), Wilson 9:04.4, 11. Salisbury (Tyson Utesch, Kyle Artis, Carver Moyer, Andrew Then) 10:06.8;

100: 1. Delano McKenzie (S) 11.0, 2. Aaron Stasko (PM) 11.0, 3. tie Tyrek Scipio (B), Brendan Miller (SL) 11.1, 5. tie Adrian Rodriguez (SL), Damian Simpson (W), Lorenzo Sigue (W) 11.2;

200: 1. Tyrek Scipio (B) 22.5, 2. Aaron Stasko (PM) 23.2, 3. Aiden Tobin (SL) 23.3, 4. tie Marcus Glueck (SL), Timothy Buda (S), Ethan Miller (PS) 23.4;

400: 1. Tyrek Scipio (B) 52,5, 2. Quadir Collier (W) 52.6, 3. Marino Bubba (B) 52.8, 4. Dorian Singleton (SL) 52.9, 5. Nate Cocco (SL) 53.2, 46. Kyle Artis (S) 1:01.5, 43. Andrew Sabol (S) 1:01.1;

800: 1. Alex Fillman (SL) 2:02.7, 2. Matthew Chaikowsky (SV) 2:02.9, 3. John Koons (ND) 2:05.3, 4. Alec Di Cesare (SL) 2:05.6, 5. Morgan O’Brien (B) 2:07.9, 6. Shane Artis (S) 2:08.1;

1600: 1. Matthew Chaikowsky (SV) 4:36.9, 2. Shane Artis (S) 4:41.3, 3. John Koons (ND) 4:42.6, 4. Anthony Coppolella (PA) 4:43.3, Morgan O’Brien (B) 4:44.2;

3200: 1. Matthew Chaikowsky (SV) 10:05.9, 2. Alexander Kane (SL) 10:10.1, 2. Jacob Martinez (PM) 10:23.3, 4. Morgan O’Brien (B) 10:32.1, 5. Shane Artis (S) 10:33.4;

110H: 1. Jordan Nelson (PM) 15.1, 2. tie Nate Ownes (B), Eric Lobb (PA) 15.8, 4. Jevon Pennix (B) 16.1, 5. Jonathan Perloni (PM) 16.8, 37. Constantine Manakos (S) 23.9;

300H: 1. Eric Lobb (PA) 41.9, 2. Brendan Miller (SL) 42.3, 3. Maxwell Ozanne (SL) 42.4, 4. Joey Zaladonis (ND) 42.7, 5. Lorenzo Sigue (W) 42.9, 31. Cole Wetzel-Canada (S) 50.50;

High jump: 1. Zachary Moyer (NL) 6-2, 2. Jackson McKee (SL) 6-2, 3. Justin Rodda (NW) 6-1, 4. tie Jacob Fauzio (SL), Connor Lewis (SL) 6-0, 9. Trey Fenstemaker (S) 5-8;

Pole vault: 1. Derek Lasher (B) 13-9, 2. tie James Nickolas (SL), Tadd Barr (PA), John Woehr (PS) 12-0, 5. Nathan Orr (SV) 11-6, 10. Jacob Ziegler (S) 9-0;

Long jump: 1. Josh Volak (PS) 21-5, 2. Delano McKenzie (S) 21-4, 3. Cameron Fisher (SL) 21-1, 4. Jordan Nelson (PM) 20-5, 5. Tadd Barr (PA) 20-4;

Triple jump: 1. Josh Volak (PS) 41-7, 2. Jordan Nelson (PM) 41-4, 3. Vajon Wilson (W) 41-4, 4. Robby Swaitek (W) 40-11, 5. Cody Waterhouse (PM) 40-10 1/2, 8. Quintin Stephens (S) 39-8 1/2;

Shot put: 1. Tom Kitchell (ND) 50-1, 2. Seth Diorio (B) 44-10, 3. Chris Fredericks (PM) 43-1, 4. Patrick Patterson-Zuber (SV) 41-10, 5. Adam Noblit (SL) 40-4, 18. Kyle Killiri (S) 37-1;

Discus: 1. Tom Kitchell (ND) 167-9, 2. Tyler Ference (ND) 137-3, 3. Allan Milkovitz (ND) 125-5, 4. Josh Mooney (PM) 125-0, 5. Adam Noblit (SL) 123-4, 15. Kyle Killiri (S) 102-6;

Javelin: 1. Chris Fredericks (PM) 189-1, 2. Eric Lyon (B) 170-6, 3. Erick Keck (PM) 149-8, 4. Nicholas Nittoli (B) 148-9, 5. Tadd Barr (PA) 144-3, 18. Tyrece Weber (S) 122-5.