Salisbury Press

Thursday, September 19, 2019

Senior Awards from Facebook

Thursday, June 27, 2019 by Debbie Galbraith dgalbraith@tnonline.com in School

The Senior Academic Awards were held on Wednesday, May 29, in the high school auditorium. Congratulations to the following Seniors:

Lehigh Career and Technical Institute Award – Rachel Bachmann and Nolan Kacsur

Ben Yorgey Memorial – Nicole Allen, Stephen Garrett Evans, and Alton Wright

Douglas Jackson Memorial – Brandon Haring

Commitment to Excellence – Connor Inman

Daughters of the American Revolution – Maxwell Hafner

United States Marine Corp – Kevin Ge and Abigail Heilenman

Simper Fidelis Music Award – Danielle Kleinberg and Ronald Rohlsen

Athletic Award – Devon Boyko and Kayla Kisthardt

West Point Admission – Marley Wait

Art Awards:

Outstanding Artist – Otavio De Santos Albuquerque, Katharine Downey, Darci Ott, and Amelia Ray

The Woman’s Club of Emmaus – Edna Creelman

Emmaus Arts Commission – Brianna Friend

Katie Kasinecz Memorial – Brianna Friend and Joscelyn Hengeveld

Ceramics Studio – Edna Creelman

Senior Art Work Framed – Chloe Bishop, Amanda Ford, Hayden Mitchell, and Amelia Ray

Athletic Awards:

EPC Scholar Athletes – Callen Reid (Boys Soccer), Kayla Kisthardt (Field Hockey), Abigail Heilenman (Girls Swimming, Girls Track),

Matthew Gertner (Boys Swimming), Sydney Jones (Rifle), and Kevin Ge (Boys Tennis)

Female Athlete Earning the Most Varsity Letters / Dolores M. Wanish Memorial Award – Abigail Heilenman

Male Athlete Earning the Most Varsity Letters / Larry G. Hillegass Memorial Award – Lubens Myers

Tri-Letter Award – Abigail Heilenman (Cross Country, Swimming, and Track)

Tri-Letter Award – Cameron Brooks (Football, Basketball, and Baseball)

Elisabeth “Betsy” Wilson Memorial Award – Taylor O’Brien

Daniel M. Sachs Memorial Award – Devon Boyko

Business Education Awards:

Outstanding Business Student / Lion’s Club of Emmaus – Liam Gilley

Excellence In Business Law – Juia Smiertelny

Excellence In Computer & Business / School Store – Cameron Brooks

Drama Awards:

Excellence In Dramatic Arts / Frank A. Macellaro Memorial – Sebastian Mora

Drama Department Award – Lauren Leader

Excellence In Music Theater / Drama Department – Ryan Murphy

Charles & Susan Kalan Performing Arts Scholarship – Sebastian Mora

Excellence in Theatre Production / Drama Department – Lauren Leader

Excellence in Technical Theatre / Drama Department – Addison Biello

ETV Excellence in Leadership / Jill Kuebler and Steve Braglio – Lauren Leader

Family and Consumer Science Award:

Excellence in Family and Consumer Science / The Women’s Club of Emmaus/FCS – Riley Baughman

Computer Science / Math Awards:

Excellence in Computer Science / Lion’s Club of Emmaus – Francis Hughes

Excellence in Mathematics / Huber/Kistler Math Award – Bruce Wu

Blackstone Award for Excellence – Johnny Yang

Medhi Jaffer Award – Dalton Leight

English Awards:

Creativity in Language Arts / The Women’s Club of Emmaus – Otavio Santos De Albuquerque

Outstanding in English-General Prep / Gertrude Gordin Memorial Award – Vijai Budhun

Excellence in Writing / Collage Award – Jacob Brown, Caroline Junker, and Joshua Sanville

Excellence in Public Speaking / Interact Club – James Ciminelli, Maxwell Hafner, and Shan Martrich

Excellence in English / Scott Saunders Memorial – Emma Rotman

Collage Award – Otavio Santos De Albuquerque and William Weiss

Journalism Award / Stinger/Times News LLC – Caroline Bond and Makenzie Christman

ESL Award:

Ai Orthodontics – Lirik Esati and Erika Roman De La Cruz

Fitness Award:

Vince & Debra Magnotta Memorial – Shane Martrich

Technology Education Awards:

Outstanding in Graphic Arts / Lion’s Club of Emmaus – Joseph Alston

Outstanding In Technical Drawing / Lion’s Club of Emmaus – Ryan Thomas

Music/Band Awards:

Outstanding Vocalist / Lion’s Club of Emmaus/Choral Dept. – Sebastian Mora and Ryan Murphy

Outstanding Instrumentalist / Lion’s Club of Emmaus – Preston Isom and Adrianna Tomasello

Benjamin Michael Albro Orchestra Award – William Weiss

Emmaus High School Orchestra Award – Ashlee Davies

Emmaus High School Chamber Strings Award – Sajan Patel

Tri-M Honor Society Award – Danielle Kleinberg and Sajan Patel

Science Awards:

Outstanding in Physics / Science Dept. – Kevin Ge and Kyle Lawrence

Excellence in Chemistry / Science Dept. – Alexander Correa

Excellence in Biology / Science Dept. – Lily Trexler

Excellence in Earth Space Science / Science Dept. – Shane Martrich

Chester Zazo Environmental Award – Sonya Boukengolts and Dayon Ketchens

Social Studies Awards:

Excellence in Social Studies / The Women’s Club of Emmaus – Maxwell Hafner

Excellence in World Studies / Social Studies Dept. – Emma Fisher, Kevin Ge, Willow Goff, Francis Hughes, and Zachary Kermitz

Excellence in Study of Economics / Social Studies Dept. – Matthew Gertner, Nathan Kornfeind, and Emma Rotman

Excellence in American History / Sons of the Union Veterans of the Civil War – Danielle Kleinberg and Jeremy Sanville

Excellence in US Government/Politics / Social Studies Dept. – Bailey O’Connor, Joshua Sanville, and Kristen Zellner

Thomas J. Husser Memorial Award – McKenzie David

Excellence in Psychology – Camryn Griffon

Humanities Award / Humanities Dept. – Edna Creelman

World Language Awards:

Outstanding in French / Lion’s Club of Emmaus – Kevin Ge

Outstanding in German / The Women’s Club of Emmaus – Nathan Kornfeind and Scott Kornfeind

Outstanding in German / German Club – Dayon Ketchens

Outstanding in Latin / The Women’s Club of Emmaus – Willow Munson

Outstanding in Spanish / Lion’s Club of Emmaus – Joshua Sanville

Leadership Award:

Leadership Awards/Service Above Self – Brendan Atticks, Benjamin Brown, Maxwell Hafner, Jenna Kurtz, Lauren Leader, Benjamin Lewis, Shane Martrich, Sajan Patel, and William Stenger

Citizenship Award:

S.A.R. Valley Forge – Lena Heier

Congressional Citizenship Award:

Jeremy Sanville and Willow Munson

Good Citizenship Award:

Ashlee Davies

Emmaus High School Principal’s Award:

Aidan Levinson